Projekt Polska - Ukraina

IMG 3778Po śniadaniu trwały jeszcze prace uczestników projektu nad ukończeniem filmu, wystawy zdjęć oraz wystawy plakatów. Uczniowie z Gimnazjum z pomocą uczestników projektu z Ukrainy przetransportowali przygotowane antyramy, które następnie rozstawili w jednej z klas.  O godzinie 11.00 rozpoczęło się uroczyste zakończenie i podsumowanie projektu. Na początek w Sali kinowej szkoły uczestnicy projektu  i przybyli goście obejrzeli przygotowany przez uczniów film o projekcie. Wzbudził on wiele emocji, przede wszystkim żal, że projekt dobiega końca. Po projekcji filmu Prezes Stowarzyszenia EkoPrzestrzeń Jacek Adamowicz podsumował cały projekt i podziękował wszystkim zaangażowanym w ten projekt zarówno po stronie polskiej jak i ukraińskiej. Podsumowanie projektu uświetnił swoją obecnością Dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Piotr Pilch. Po podziękowaniach i gratulacjach, młodzież udała się do klasy, gdzie zajęła miejsce przy okrągłym stole. Każdy z uczestników wyraził swoje zdanie na temat udziału w projekcie:  Czym był dla nich projekt? Co jest największą wyniesioną wartością? Jak czują się po zakończeniu projektu? Następnie młodzież wypełniła ankiety ewaluacyjne. Na koniec nastąpiło wręczenie uczestnikom upominków rzeczowych i słodyczy oraz wzajemne obdarowywanie się prezentami przez stronę ukraińską i polską.  Spotkanie zwieńczono wspólnym zdjęciem na tle wypracowanych w projekcie plakatów promujących jedność i braterstwo oraz wystawy zdjęć. Wszyscy udali się do hotelu na obiad, po którym nastąpiło bardzo długie i rzewne pożegnanie. Uczestnicy ze łzami w oczach wymienili ostatnie uściski przy autobusie, którym goście z Ukrainy powrócą do domu.

View the embedded image gallery online at:
http://www.ekoprzestrzen.eu/polska-ukraina.html#sigFreeId1ddc39a20f

IMG 5357Dzień uczniowie rozpoczęli od zajęć dotyczących mowy nienawiści. Najpierw dowiedzieli się, które grupy społeczne są najbardziej dyskryminowane. Później zostali podzieleni na pary i rozmawiali na temat miejsc, w których można spotkać się z nietolerancją.  Poznali również zasady udanej rozmowy:

 - Słuchamy wzajemnie, nie przerywamy
 - Panujemy nad emocjami
 - Szanujemy odmienne zdanie  
 - Patrzymy na współrozmówcę   
 - Każdy ma tyle samo czasu na wypowiedź  
 - Staramy się zrozumieć drugą osobę, nie komentujemy

Następnie w grupach przygotowywali notatki o przyczynach i skutkach mowy nienawiści. Zapoznali się z przykładami jej używania i odpowiedzieli na zadane pytania. Po skończonych zadaniach przeprowadzali grupową dyskusję. Wykazali się zdolnościami plastycznymi, rysując plakaty propagujące przyjaźń Polsko-Ukraińską. 

View the embedded image gallery online at:
http://www.ekoprzestrzen.eu/polska-ukraina.html#sigFreeIdb3f2d1d650

6Dzisiejszy dzień uczestnicy projektu rozpoczęli wykładem doktora Stanisława Stępienia, na temat wspólnej historii Polski i Ukrainy. Młodzież dowiedziała się jak wiele łączy obydwa państwa, lecz także jak wiele konfliktów zbrojnych stoczyły między sobą. Następnie uczniowie obejrzeli krótki reportaż historyczny, w którym główną rolę odgrywał Józef Piłsudski oraz jego działalność. Po skończonej „lekcji historii”, na młodzież czekało zadanie. Podzieleni na grupy, każdej z nich zostało przyporządkowane zwierzę, musieli zbudować tzw. „most z Przemyśla do Stryja”. Cały problem tkwił w tym, że do wykonania zadania mogli użyć tylko części garderoby, które mieli na sobie. Na zadanie zostało przeznaczone 10 minut. Po skończonym czasie, jury zmierzyło każdy most i wyłoniło 3 drużyny, które stanęły na podium:


I miejsce – drużyna „Niedźwiedzi”, most długości 30 m
II miejsce – drużyna „Wilków”, most długości 26 m
III miejsce – drużyna „Skunksów”, most długości 24 m


Po obiedzie nastąpiły przygotowania do wycieczki. Celem wyprawy, mimo wciąż niesprzyjającej, deszczowej pogodzie, były zamki w Krasiczynie oraz Dubiecku. Pierwszy obiekt uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikiem- Panem Markiem Susem ,który przybliżył im historię samej budowli, jej właściciela Marcina Krasickiego oraz losy rodziny Sapiechów. Po zwiedzeniu tego urokliwego miejsca, wycieczka ruszyła dalej. Tym razem w kierunku Dubiecka.  

View the embedded image gallery online at:
http://www.ekoprzestrzen.eu/polska-ukraina.html#sigFreeIddf2c941c7e

 

IMG 5180
Młodzież zaczęła dzień od zajęć o autoprezentacji i zabaw, które pomogły w przyswojeniu zasad. Trzy najważniejsze poznane zasady przydały się im później.

I zasada – Nie przeszkadzamy sami sobie

II zasada

A) Wiemy co mówimy

B) Wiemy jak mówimy

III zasada – Pamiętamy o mowie niewerbalnej.

Przy okazji wykładu uczniowie mogli zagrać w różne gry, które również ich zintegrowały. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, a każda z nich dostała nazwę jakiegoś zwierzęcia. Pani Ania, która prowadziła te zajęcia, miała przygotowaną krótką historię. I gdy któraś z grup usłyszała nazwę swojego zwierzęcia, każdy członek grupy musiał zmienić miejsce. Drugie zadanie przygotowane dla uczestników w formie gry, było już trudniejszym zadaniem. Każda z grup otrzymała opowiadanie, które wspólnie musieli przeczytać i streścić w 7 słowach. Mieli na to 10 minut. Po skończonym czasie, wszyscy zebrali się w głównej sali. Każda drużyna czytała swoje 7 słów, a pozostali musieli opowiedzieć dokładniej, jaki był przebieg danej historii. Ostatnia gra w którą grali nasi podopieczni, była chyba najtrudniejsza. Uczniowie zostali podzieleni tylko na dwie grupy. Pierwsza z nich otrzymała obrazek przedstawiający jakiś kształt. Druga osoba z pary dostała taki sam obrazek, ale w postaci puzzli. Jej zadaniem było ułożenie obrazka, kierując się wskazówkami partnera. W tym zadaniu najważniejsze było dobre słuchanie i koncentracja, ponieważ osoby te były odwrócone od siebie, więc nie widziały co jest za nimi. Wszystkim udało się wszystko ułożyć. Po skończonych grach integracyjnych uczniowie mieli chwilę dla siebie. O godzinie 12:00 rozpoczął się konkurs talentów. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności, którymi były np.: taniec, sztuczki magiczne. Po ogłoszeniu wyników udało się wyłonić zwycięzców, którzy otrzymali słodkie nagrody.

Byli to: I miejsce – Bożena, Jana, Maria

II miejsce – Mykola, Ivan

III miejsce – Ala i Ola

Później uczniowie mieli trochę czasu wolnego, który przeznaczyli na wspólne rozmowy czy tańce. O godzinie 19:00 tradycyjnie odbyło się podsumowanie dnia. W trakcie zostały zorganizowane podchody, przygotowane przez parę uczennic. Reszta zgromadzonych musiała znaleźć ukryty skarb, kierując się wskazówkami, których najpierw szukali w całym obiekcie. Następnie każdy z uczestników otrzymał kartkę, na której wypisał podstawowe informacje na swój temat. Po wypełnieniu jej, miał za zadanie zebrać jak najwięcej podpisów innych, którzy mieli takie same zainteresowania, czy znak zodiaku, kolor oczu. Tuż po tym każda z osób mówiła o sobie 3 informacje, w tym jedną fałszywą, a pozostali musieli odgadnąć co było nie tak. Na sam koniec wszyscy wspólnie zatańczyli belgijkę. 

View the embedded image gallery online at:
http://www.ekoprzestrzen.eu/polska-ukraina.html#sigFreeId155f465bfe

 

 

Uczenie się

 

 

 

Talenty

 Młodzież po śniadaniu udała się do Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO, gdzie czekali na nich uczniowie tejże szkoły. Po oprowadzeniu po budynku, wszyscy wzięli udział w lekcjach m.in. historii i geografii odbył się również wspólny mecz piłki siatkowej. Po zakończonych zajęciach udali się na obiad do środka. W ośrodku młodzież kontynuowała program jaki był zaplanowany na ten dzień. Odbyło się kilka zabaw integracyjnych. Na koniec, jak co wieczór, odbyło się podsumowanie dnia.


View the embedded image gallery online at:
http://www.ekoprzestrzen.eu/polska-ukraina.html#sigFreeId38194d4d50Drugi dzień projektu " Polska i Ukraina - razem możemy zrobić więcej" w ramach Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Dzień rozpoczęła wspólna msza św. w kościele o.o. Salezjanów. Po nabożeństwie wszyscy udali się na spacer po mieście. Po obiedzie uczniowie obydwu państw przedstawili prezentacje na temat swojego miasta, szkoły. Później zostali podzieleni na grupy czteroosobowe i przygotowywali się do wyjścia do Przemyśla. Każda grupa, która wcześniej przygotowała plakat swojej drużyny, otrzymała mapę i instrukcję, jak dotrzeć do wyznaczonych miejsc. Po wykonaniu zadania wszyscy zebrali się w ośrodku. Następnie uczniowie mieli 15 minut by napisać wiersz na temat ekologii. Po przedstawieniu swoich dzieł jury odbyło naradę. Nagrody zostały przydzielone 3 zespołom:

I miejsce – Boski kwartet

II miejsce – UFO

III miejsce- Team Pepsi Po skończonej zabawie odbyło się podsumowanie dnia.

View the embedded image gallery online at:
http://www.ekoprzestrzen.eu/polska-ukraina.html#sigFreeId0df2691c67


Wystąpienie Dyrektora PCEN w Rzeszowie Piotra Pilcha
Śpiewanie wspólnie piosenek

Konkurs
Pierwszy dzień projektu " Polska i Ukraina - razem możemy zrobić więcej" w ramach Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Młodzież z Ukrainy oraz z młodzież z przemyskiego Gimnazjum rozpoczęli pierwszy dzień. Na początku odbyło się zapoznanie uczestników. Całą młodzież przywitali: Pan Jacek Adamowicz – prezes „Eko przestań”, Pani Poseł Krystyna Wróblewska, Pani Julia Bojko – dyrektor Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju, Pan Jarosław Dyrda – dyrektor Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, Pani Anna Smołyńczak – Bagińska. Następnie uczniowie w ramach integracji przedstawili się. Później uczniowie zagrali w chowanego dzieląc się na grupy. Po skończonej zabawie wszyscy wyrazili swoje opinie na temat dnia i nastąpiło podsumowanie.

View the embedded image gallery online at:
http://www.ekoprzestrzen.eu/polska-ukraina.html#sigFreeId2648666d83Wystąpienie Pani Poseł Krystyny Wróblewskiej

W dniach od 1-7 października 2016 r. w Przemyślu stowarzyszenie EkoPrzestrzeń realizuje projekt „Polska i Ukraina- razem możemy zrobić więcej” finansowanego przez Polsko - Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. EkoPrzestrzeń nawiązało współpracę z Kulturalno – Oświatowym Centrum im. Kornela Makuszyńskiego wspólnoty polskiej miasta Stryja na Ukrainie oraz z Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Projekt ma tworzyć możliwości do wzajemnego zbliżenia młodych ludzi z obu krajów, którzy spotykają się podczas realizacji projektu. Spotkania takie dają możliwość poznania rówieśników ich codziennego życia w czasie wolnym i w szkole, jednoczesnej nauki języka, badania historii i teraźniejszości kraju partnera. Poprzez realizację projektu chcielibyśmy poprawić wzajemne zrozumienie, pomóc w przezwyciężaniu uprzedzeń i wspierać aktywne formy postaw obywatelskich wśród młodzieży. W projekcie bierze udział 20 uczestników z Ukrainy i 20 uczestników z Polski.

 

Close